بی‌ ام‌ و و ۲۱ نکته‌ ای که درباره آن نمی‌ دانستید | بلاگ

بی‌ ام‌ و و ۲۱ نکته‌ ای که درباره آن نمی‌ دانستید

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

بی ام ویکی از قدیمی ترین و مطر ح ترین خودروساز های جهان است که تاریخچه ی گسترده ای را در پس خود دارد. محصولات این شرکت نام و آشنای آلمانی در کلاس خود جز بهترین های جهان هستند. در این مقاله به نکات خواندنی در خصوص بی ام و اشاره کرده ایم که به احتمال قوی از آن ها بی خبر هستید. همراه ماباشید.

بی ام ویکی از قدیمی ترین و مطر ح ترین خودروساز های جهان است که تاریخچه ی گسترده ای را در پس خود دارد. محصولات این شرکت نام و آشنای آلمانی در کلاس خود جز بهترین های جهان هستند. در این مقاله به نکات خواندنی در خصوص بی ام و اشاره کرده ایم که به احتمال قوی از آن ها بی خبر هستید. همراه ماباشید.


بی ام و (BMW) یا همان Bayerische Motorenwerke در ۷مارس سال ۱۹۱۶و با نام اولیه ی (BFW (Bayerische Flugzeugwerke تشکیل شد و در ابتدا شروع به ساخت پیشرانه های هواپیما نمود. پس از سال ها فعالیت، این شرکترکوردهای متعددی در زمینه های ارتفاع و سرعت پرواز از خود بر جای گذاشت؛ هم چنین به یکی از بهترین گزینه ها در بازار و پیست های مسابقه ای تبدیل شد. گزارش زیر به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس این شرکت تهیه شده است.

۱- بی ام و بهترین پیشرانه ممکن را برای هواپیمای Red Baron ساخت

در زمان جنگ جهانی اول، نیاز شدیدی به پیشرانه های هواپیما به خصوص انواعآلمانی وجود داشت. بنابراین یک شرکت کوچک به نام Rapp Motor باOtto Werkeادغام گردید و شروع به برآورده کردن نیازهای جنگ نمود.Otto Werkeتوسط فرزند کسی که پیشرانه های چهار سیلندر را اختراع کرده بود، اداره می شد؛ همان پیشرانه هایی که در تمام خودروهایآن دوره استفاده می شد. این تکنولوژی به صورت مستقیم در پیشرانه یجنگنده ی افسانه ای Red Baron نیز به کار رفت. پیشرانه ی مذکور بهترین و افسانه ای ترین نمونه ی موجوددر جنگ جهانی اول نامیده شد.

۲- ساختمان اصلی بی ام و میراث پیشرانه افسانه ای چهار سیلندر است

با اینکه بهترین عمکرد بی ام وبا پیشرانه های شش سیلندر بوده است، اما بیشتر شهرت این شرکتبه خاطر پیشرانه های فوق العاده ی چهار سیلندر خود در سال ۱۹۶۰است. به همین دلیل معمار اتریشی ساختمان اصلیبی ام و، آن را به شکل یک پیشرانه چهار سیلندر ساخته است.

۳-پیشرانههای هواپیمای ساخت بی ام وتمام رکوردها را در زمان خود شکست

به جز رکوردهای سرعت و کمک تکنولوژیبی ام وبه کشتی هوایی که در سال ۱۹۳۲دور کره زمین را زد، این هواپیمای دوباله در سال ۱۹۱۹به ارتفاع ۹۸۰۰ متریرسید. این رکورد تقریباً معادل ارتفاعی است که امروزه در هنگام سفرهای هوایی مشاهده می کنید.

۴- همه فکر می کنند لوگوی بی ام ونماد ملخ های در حال چرخش پیشرانه هواپیما است، اما اشتباه می کنند

بر خلاف باور عمومی، لوگویبی ام وپیشاز این که پیشرانه ی ملخی وجود داشته باشد، وجود داشت. این یک طراحی فوق العاده است که چشم را نوازش می دهد. اما این دایره، خاص خودبی ام ونیست.

۵- لوگو در حقیقت به افتخار Rapp Motor و Bavaria به این شکل درآمده است

رنگ های آبی و سفید؟! بله، آن ها رنگ های ملی ایالت باواریا هستند، نه سفیدی ملخ هواپیما در آسمان آبی یا هرچیزی که شنیده اید. درست است که شباهت لوگو به ملخ پیشرانه هواپیما فوق العاده است اما این لوگو فقط یک ایده ی طراحی است. شرکت Rapp Motor یکی از شرکت های کلیدی در تاسیس Bayerische Flugzeugwerke بوده است و زمانی که BMF در سال ۱۹۱۷به BMW تبدیل شد، لوگوی شرکت ترکیبی از آرم Rapp Motor و رنگ های ایالت Bavaria شد.

۶- باید برای وارد شدن بی ام وبه دنیای خودرو از پیمان ورسای متشکر باشیم

پس از جنگ جهانی اول، پیمان ورسای، تولید هرگونه هواپیماهای جنگی و پیشرانه آن ها را برای شرکت های آلمانی ممنوع می کرد. در این جریان، سودبی ام واز بین رفته بود. بنابراین آن ها تصمیم گرفتند که وارد صنعت خودرو شوند و اولین خودروی آن ها نیز DIXI3/15 بود.

۷- بی ام واولین محصولشرا خودش طراحی نکرد

DIXI در واقع یک آستین انگلیسی بود. در آمریکا شرکت بانتام و در ژاپن شرکت داتسون این خودرو را تولید کرد. شرکت آستین این خودرو را برای تولید تحت لیسانس طراحی کرد و چندین شرکت این طرح را برای کاهش هزینه های تولید خود خریداری کردند. نمایندگی بی ام و در برلین بسیار بهتر از دیگر رقبای بین المللی خود عمل کرد.

۸- در سال ۱۹۳۷بی ام ورکورد سریع ترین موتور سیکلت دنیا را تصاحب کرد

اینموتور سیکلت در حقیقت یک تله ی مرگ بود؛ از آن نمی توانستید پیاده شوید، مگر اینکه سرتان از بدنتان جدا شده بود. اما از نظر آیرودینامیکی این موتورسیکلتبسیار ایده آل طراحی شدهبود. درسال ۱۹۳۷این دستگاهمی توانست به سرعت ۲۸۰کیلومتر بر ساعت برسد. نکته جالب در خصوص موتور سیکلت بی ام و این بود که بدنه ی آنراننده را احاطه کرده بود و راننده نمی توانست پیاده شود.

۹-بی ام وهمیشه در آیرودینامیک پیشرو بوده است

این کوپه 328 Kamm ساخت سال ۱۹۴۰از لحاظ آیرودینامیکی چند دهه از زمان خود جلوتر بود. (به افتخار پدر علم آیرودینامیک آلمان، این کوپه به نام آقای Kamm نامیده شده بود.) اگر این خودرو آشنا به نظر می رسد به خاطر این است که شلبی همان اصول را برای ساخت Cobra Daytona Coupe در اواسط سال ۱۹۶۰به کار برد. در اصل با ایجاد تغییراتی در انتهای خودرو می توان سرعت حرکت در خط مستقیم را ۳۰درصد افزایش داد.

۱۰- بی ام و انتخاب اولدیوانگان برای مسابقات بود

ایده ی کج کردن موتورسیکلت برای افزایش توانایی عبور آن ها در طی مسیر مسابقه قدمتی به اندازه ی خود موتور سیکلت هادارد و این مورداختراع بی ام و نیست . اما این طور که به نظر می رسد رانندگان این موتورسیکلت هایبی ام و مشکلاتی در قسمت بادامه ی مغز خود داشته اند. در این عکس، این مرد دیوانه هیچ محافظی برای صورت خود به جز عینک ندارد.

۱۱- اواخر دهه ی ۵۰بی ام و به شرکت معتبری مانند بنز تبدیل شده بود

در سال ۱۹۵۹، بی ام و به علت عوامل بی شمار مثل جنگ سرد، به ورشکستگی نزدیک شده بود. به همین دلیلشرکت مادر مرسدس یعنی دایملر-بنز درصدد تصاحب این شرکت برآمدند، امابی ام واین درخواست ها را با شدت هر چه تمام رد نمود. حتی مکانیک ها هم برای نجات از ورشکستگی بی ام و سهام آن را خریداری کردند. نهایتاً آن ها کمک های بزرگ یک سرمایه گذار خصوصی به نام Quandt را دریافت کردند. خانوادهٔ این فرد هنوز هم مقدار قابل توجهی از شرکت را در اختیار دارند. این مبارزه بینبی ام وو بنز تا به امروز هم ادامه دارد.

۱۲- سوپر اسپرت M1 بی ام و قرار بود توسط لامبورگینی ساخته شود

بی ام و و لامبورگینی در سال ۱۹۷۰برای ساختن یک خودروی مسابقه ای به توافق رسیدند. آلمانی ها قرار بود که پیشرانه و برخی قطعات سیستم تعلیق را تهیه کنند و ایتالیایی ها کارهای مربوط به ظاهر و بقیه کارها را انجام دهند. به دلایل مالی و در دقایق آخر، لامبورگینی خود را از این توافق بیرون کشید. بعدها لامبورگینی این توافق صورت نگرفته را "یکی از بزرگ ترین لحظات در تاریخ شرکت" نامید. پس از این ماجرا بی ام و خود را آماده کرد و به آلمان برگشت و بی ام و اصیل M1 در آن زمان زاده شد.

۱۳- گروه طراح M1 عجیب ترین گروه در تمام دوران ها است

برای لحظه ای بی ام و M1 را فراموش کنید. جورجتو جیاجیارو این ماشین افسانه ای را طراحی کرد، او همان کسی است که ماشین DeLoren، اسلحه ی برتا U22، ماشین لوتوس Sprit و دوربین نیکون D4 را طراحی کرده است.

۱۴- بی ام و نخستین ماشین الکتریکی خود را در سال ۱۹۷۲ساخت

اگر چه المپیک مونیخ تحت الشعاع خشونت های آن دوره ی المپیک قرار داشت، اما بی ام و اولین خودروی تمام الکتریکی خود که نسخه ایاز مدل ۱۶۰۲بود را در سال ۱۹۷۲و در المپیک مونیخ معرفی کرد. این خودرو از ۱۲باتری استفاده می کرد و دارای قابلیت طی مسافت ۳۰ کیلومتریبود. این مدل بیشتر یک دستاورد مهندسی بود تا یک محصول موفقدر بازار فروش. این خودروکمتر از ۵۰اسب بخار قدرت داشت که برای آن زمان قابل قبول بود.

۱۵- بی ام و با پیشرانه ای که ۲۰سال پیش ساخته شده بود توانست قهرمان مسابقات فرمول یکجهان شود.

پیشرانه چهار سیلندر M10 سیر تکاملی را از سال ۱۹۶۲آغاز کرد؛ این پیشرانه در ابتدا ۷۵اسب بخار قدرت داشت. اما در سال ۱۹۸۳مهندسان با تغیراتی که روی آندادند، توانستند قدرت آن را به ۱۴۰۰اسب بخار افزایش دهند. این تغییرات بسیار زیاد و سنگین بوده اما ظاهرا اساس این پیشرانه با نمونه ی اولیه تفاوتی نداشته است و نلسون پیکه به کمک آنقهرمان رقابت های فرمول یک شد.

۱۶- آن ها هنوز هم قطعات مربوط به زمان جنگ جهانی دوم را می سازند

اگر شما برای مسابقه دادن و رانندگی با مدل کلاسیک ۳۲۸برنامه ریزی می کنید، هنوز هم می توانید یک گیربکس جدید برای آن خریداری نمایید. در برنامهٔ کلاسیکبی ام وگروهی از مکانیک ها حضور دارند که فقط قطعات جدید مدل های قدیمی را می سازند و شما می توانید به صورت آنلاین آن ها را خریداری نمایید.

۱۷- بی ام و کارخانهٔ قدیمی ساخت موتورسیکلت در مونیخ را برای ساخت قطعات کلاسیک دوباره خریداری کرد

اگر در این باره فکر کنید متوجه حس رمانتیک آن می شوید. بی ام وقطعات جدید مربوط به مدل های کلاسیک را در ساختمان کلاسیکبی ام وتولید می کند.

۱۸- آن ها همچنین فضای داخلی هواپیما را طراحی می کنند

کابین های قسمت first class هواپیمایی سنگاپور توسط بی ام و طراحی شده و این نشان گر فعالیت روزهای اول این شرکت است که پیشرانه های هواپیما را می ساخت.

۱۹- بی ام و Z1 جالبترین درها را در بین تمام خودروهادارا است

این در حالی است که این خودروقیمت بسیارزیادی مثل نمونه هایسوپر اسپرت ندارد و متاسفانه تعداد کمتر از ۸۰۰۰ دستگاهاز آن ساخته شد.

۲۰- بی ام وتقریبا Z1 کوپه هم ساخت

حتی گفتن این حرف نیز بسیار عجیب است، اما طراحی این خودروی مفهومی تا حدودی جذاب است. این خودرو شباهت های زیادی نیزبا Z3 کوپه دارد.

۲۱- بی ام و مانند لگو است

شما می توانید یک سری ۳ مدل ۱۹۸۰ (E3)بخرید، و برای سیستم تعلیق عقب و ترمزها از مدل اولیه ی M کوپه سال ۲۰۰۰، سیستم تعلیق جلو و ترمزها از M3 سال ۱۹۹۰، گلگیرها از مدل ۲۰۰۲توربوی متعلق به سال ۱۹۷۰و سیستم فرمان از مدل Z3 متعلق به سال ۱۹۹۰ استفاده کنید و در نهایتیک خودروی شگفت انگیز مونتاژ کنید. می تولنید این کار را با مدل های جدید بی ام و نیز انجام دهید.

Source:zoomit

بی ام و,بی ام و x6,بی ام و i8,بی ام و x4,بی ام و z4,بی ام و 320,بی ام و 520,بی ام و 528i,بی ام و x3,بی ام و x5,...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : سه شنبه 18 آبان 1395 ساعت: 23:04