تور مجازی: دریاچه‌ مونو لیک | بلاگ

تور مجازی: دریاچه‌ مونو لیک

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در اولین مطلب از مجموعه مقالات تور مجازی، همراه با تیم عکاسی ایرپانو به ایالت کالیفرنیا سفر می کنیم و با دریاچه ای۷۶۰ هزار ساله آشنا می شویم. با ماهمراه باشید.

دریاچه یمونولیک (Mono Lake)، حدود ۷۶۰۰۰۰ سال قبل در حوضچه ای کاملا مسدود،در ایالت کالیفرنیایامریکایکنونی به وجود آمد. دریاچه ای که به دلیل نبودمجرایخروجی به شدت نمکی و در نتیجه قلیایی شده وزیستگاه ۷-۴تریلیون میگوی آب شور و میلیون ها مرغ آبی است که هم در دریا و هم در خشکی زندگی می کنند. پایین آمدن سطح آب دریاچه سبب نمایان شدن صخره هایی آهکی به نام توفا شده است. از این رو، مونولیک یکی از منحصربه فردترین دریاچه های دنیا به حساب می آید.

آنچه باید درباره مونو لیک بدانیم

دریاچه

این دریاچه در ارتفاع ۱۹۵۴ متری دریا قرار دارد؛ ۱۵۰ کیلومترمربع وسعت و ۴۳ متر عمق دارد. در دنیا، دریاچه های بسیاری با همین مشخصه ها وجود دارند، اما وجود صخره های آهکی در این دریاچه منحصربه فرد است. هر یک از این صخره ها به نوبه ی خود خاص و ویژه اند. این صخره ها بازمانده هایی از یک شهر باستانی اند یا صفیاز دندان های اژدها که برای محافظت از شهر قدعلم کرده اند، کسی دقیقا نمی داند و همچون یک راز باقی مانده است.

دریاچه

اما راز نهان این صخره های شگفت انگیز چیزی فراتر از این خیال پردازی هاست. سال ها پیش، آب مورد نیاز لس آنجلس، از رودخانه های اطراف شهر تأمین می شد، در نتیجه آب دریاچه به شدت (حدود ۱۵ متر) پایین آمد و صخره هایی آهکی از آب بیرونزدند. کمیته ی دریاچه ی مونو لیک (the Mono Lake Committee) در سال ۱۹۷۸، به هدف محافظت از این دریاچه ی خارق العاده تشکیل شد.

دریاچه

در سال ۱۹۹۴، انجمن کنترل منابع آبی ایالت کالیفرنیا حکمی داد که به موجب آن سطح آب دریاچه باید تا۱۹۴۸ متری سطح دریا بالا می آمد. پس از صدور این حکم، سطح دریاچه کم کم بالاآمد و شاید در آینده، باردیگر، این ستون های آهکی پر رمز و راز به زیر آب بروند.

تصویر پانوراما

Source:kojaro

...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : سه شنبه 18 آبان 1395 ساعت: 23:04