۹ نشانه نداشتن خواب خوب و تاثیر بد آن روی موفقیت | بلاگ

۹ نشانه نداشتن خواب خوب و تاثیر بد آن روی موفقیت

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

آیا شما مشکل خوابیدن دارید؟ آیا شب ها در جای خود غلت می زنید تا خوابتان بگیرد و آیا بعد از بیدار شدن از خواب باز می خواهیدبه خواب خود ادامه دهید؟ اگر این چنین است پس شما خواب خوبی ندارید.

آیا شما مشکل خوابیدن دارید؟ آیا شب ها در جای خود غلت می زنید تا خوابتان بگیرد و آیا بعد از بیدار شدن از خواب باز می خواهیدبه خواب خود ادامه دهید؟ اگر این چنین است پس شما خواب خوبی ندارید.


مطابق تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه ملی خواب آمریکا (NSF)، خواب بد نشانه ای از افسردگی ،استرس واضطراب است که باید جدی گرفته شود.نظرسنجی های این موسسه نشان می دهد که حدود ۴۴% آمریکایی ها از بی خوابی رنج می برند و این در حالی است که ۲۲% آنها تقریبا هر شب این مشکل را دارند؛ که بدون شک کمبود خوابتاثیر مستقیم روی کیفیت زندگی و میزان بهره وری در کار خواهد داشت.

پیتر همس،بنیان گذار و مدیر عامل شرکت Big Health و صاحب سایتبرنامه بهبود خواب دیجیتال،Sleepio معتقد است :

خواب اساسی ترین نیاز زندگی انسان است که کمبود آن منجر به کسل شدن و بی حوصلگی در طول روز به جای شب می شود. افراد خوش خواب نسبت به کم خواب ها سه برابر تمرکز فکر بهتری داشته واحتمال افسردگی در آنها دو برابر کمتر است.همچنین وی معتقد است که نتیجه کم خوابی تیره و تار شدن روابط اجتماعی ،کاهش بهره وری کاری و حتی بروز بیماری های مختلفاستکه ادامه این روند درطولانی مدت صدماتاساسی روحی ،روانی و جسمی را منجر می شود.

همچنین طبق یافته های بنیاد NSF، فراموشی در کار برای افراد خوش خواب بسیار کم اتفاق می افتد و در مقابل پیشرفت و بهره وری بسیار مناسبی نیز از خود نشان می دهند.

در این بخش با آقای همس همراه شده و نشانه های کم خوابی و تاثیرات بد آن روی موفقیت ها و پیشرفت های زندگی را از وی جویا می شویم.

بی خوابی سر کار

۱.افت فعالیت و بهره وری سر کار

به گفته هیس، نتایج سال گذشته به دست آمده از کارمندان آمریکایی بد خواب نشان می دهد که آنها به طور متوس ۷ تا ۸ روز کاری را از دست داده اند و با تحلیل دقیقتر داده های به دست آمده از افراد کم خواب مشخص می شود که بی خوابی روی ۲۵ ال0ی ۴۵ درصد کار مفید آنها تاثیر گذاشته است.

۲.مریضی ناشی از بد خوابی و تاثیر آن روی فعالیت ها

تضعیف سیستم ایمنی بدن یکی دیگر از نتایج کم خوابی است که درمقابل سرماخوردگی های خفیف نیز افراد را متزلزل می کند و افراد بد خواب در مقایسه با افراد خوش خواب هر سال سه روز کاری را به طور کامل از دست می دهند.

تحلیل داده ها توسط هیس نشان می دهد که افراد با خواب نامناسب به طور متوسط ۳ ساعت کاری در هفته را از دست می دهند که این کم فعالیتی ها اکثرا در زمان شروع و انتهای کار رخ می دهند.

همچنین بیماری های قلبی ،دیابت نوع دوم و چاقی به دلیل کم خوابیافزایش می یابد.

۳.پیدا شدن عادت های بسیار کوچک و بد

کمبود خواب روی خلق و خوی و برخی عادت های کوچک و بد تاثیر جدی می گذارد و به نوعیباعث تحریک پذیری بیشتر در مقابل اتفاقات بی ارزش کوچک می شود، که می تواند ما را به هنگام مواجهه با مشکلات کوچک شکست پذیر کند. این در حالی است که این گونه تغییرات در محیط کاری می تواند به روابط کارمند با مشتریان، همکاران و مدیر عامل تاثیر بسیار بد و تیره ای بگذارد.

تاثیر کم خوابی در محیط کار

۴.صرف وقت زیاد در فیس بوک و فروشگاه های آنلاین در محیط کار

به گفته هیس ،افزایش بی خوابی که باعث کاهش خود کنترلی افراد است منجر به طفره سایبری می شود، یعنیکارمندان وقت خود را در سایت های اجتماعی همچون فیسبوک و مراکز خرید آنلاین مانند آمازونتلف می کنند و در نتیجه وقت و تمرکز کافی روی وظیفه محوله را از دست می دهند.

۵.کاهش نوآوری های خلاقانه در محیط کاری

کمبود خواب تاثیر بسیار بد روی عملکرد های مفهومی ذهن دارد و باعث کاهش تفکرات خلاقانه و کاهش حافظه کاری در حدود ۳۸درصد می شود، که نتیجه آنبروز خطرات و آسیب های جدی برای مغز است.

۶.افزایش تصمیم گیری های عجولانه

عادت های بد غذایی با کمبود خواب روز به روز بیشتر می شوند؛ به طوری که توانایی مقابله افراد با پرخوری کاهش یافته و میل به صرف غذایزیاد افزایش می یابد.

به نظر لیزا دفازیا کارشناس امور تغذیه ؛ خوردن تنقلات کم انرژی باعث کاهش بهره وری و نیزبروز بیماری هایی همچون چربی خون و قند بالا می شود.

۹ نشانه نداشتن خواب خوب و تاثیر بد آن روی موفقیت

۷.افزایش استرس

شاید همه ما تجربه کرده ایم که وقتی استرس زیادی داریم به سختی خوابمان می برد. یکی از شایع ترین عوامل کم خوابی داشتن مشغله ذهنی و استرس زیاد در طول روز است.

از منظری دیگر، کم خوابی و استرس رابطه مستقیمی با هم دارند به طوریکه بعد از کم خوابی شب به دلیل استرس، در طول روز نیز به دلیل همین کم خوابی استرس زیاد می شود.که این عوامل تاثیر بدی در محیط کار و منحرف شدن ذهن فرد دارد.

۸.کاهش انرژی

اگر شما در طول روز احساس خواب آلودگی می کنید و یا اینکه نزدیک صبح زمان بیدار شدن می خواهید به خواب خود ادامه دهید یعنی در طول شب کم خوابی داشته اید. واضح است که انرژی کم در طول روز منجر به کاهش بهره وری کاری میشود.

۹.افزایش اضطراب و افسردگی

تحقیقات روی افراد سالم کم خواب و همچنین بیماران اختلالات مزمن کم خوابینشان می دهد که هر دو گروه مبتلا بهافسردگی و اضطراب هستند.

طبعا احساس افسردگی روی ماکزیمم کار افراد تاثیر بد خواهدگذاشت، و این گونه بیماری ها باعث می شود افراد درگیر خود شده و از محیط کارغافل بمانند.

افسردگی

برای جلوگیری از تاثیرات بد کمبود خواب روی موفقیت های زندگی چه باید کرد؟

به عقیده هیس، اگر شخصی خواب خوبی در شب ندارد باید برخی اعمال را در طول روز انجام دهد، چرا که دلیل خواب بد را فعالیت روزانه می داند. وی بر این عقیده است که افراد کم خواب در طول روز حدالامکان از نور طبیعی خورشید بهره ببرند، چرا که این کار باعثسرزندگی بیشتر می شود و سیگنال های مفید به بدن در هنگام خواب می رساند. آنچه که مسلم است اجتناب از چرت زدن های روزانه نیز به خواب بهتر و راحت در شب کمک می کند.

آماده شدن قبل از خواب بسیار مهم است، از جمله این کارها می توان به موارد روبه رو اشاره کرد:باید حدود ۶۰ الی ۹۰ دقیقه قبل خواب خود را به آرامش فکری کامل برسانیم، هیچ گونه کار و فعالیت و مکالمه شدید نداشته باشیم، مسواک زده و لباس ها را سر جای خود قرار بدهیم و در نهایت با تنظیم ساعت هشدار، زمانی به تخت خواب برویم که علاوه بر احساس خستگی، احساس خواب آلودگی نیز بکنیم.

ساعت خواب هر فرد متفاوت است و نمی توان زمان مشخصی برای این موضوع تعیین کرد. مدت زمان ۷ یا ۸ ساعت خواب دقیقا نیاز معمولی هر فرد نیست و در واقع خواب کوتاه تر و فشرده تر پرکیفیت ترین خواب است.

Source:zoomit

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : سه شنبه 18 آبان 1395 ساعت: 23:06